摘要:本论文主要阐述了农业产品成本的核算研究,先阐述了农业在国民经济中所占的比重以,再从社会角度分析农业生产对民生的重要性,最后详细介绍农业产品农场的成本计算的特点。
standard costs of the products obtained:
wheat: 105,000 lei;
corn: 80,000 lei;
straw: 15,000 lei;
corn cobs: 5,000 lei.
Allocation of tractors expense (hectare standard plowing)
Expense/hsp = Tractors Expense/hsp = 30,000/600 = 50 lei/hsp
Tractors expenses for each type of cereals:
wheat = 50*200 hsp = 10,000 lei;
corn = 50*400 hsp = 20,000 lei;
Allocation of combine expense (number of tons harvested)
Expense/ton = combine expense /tons harvested = 28,000/1.400 = 20 lei/ton
Combine expenses for each type of cereals:
wheat = 20*900 = 18,000 lei;
corn = 20*500 = 10,000 lei;
Allocation of fertilizer expense (allocated according to the surface covered by the two types of cereals, without considering if the fertilizers were used for the entire surface):
Expense/hectare = 3,000/300 = 10 lei/hectare
Fertilizers expenses for each type of cereals:
wheat = 10*200 = 2,000 lei;
corn = 10*100 = 1,000 lei;
Apportionment of farm overheads
The apportionment of the farm overheads is computed on cost objects having an apportionment basis, which in this case is the total of the expenses established up to this moment of the cost calculation. To establish an apportionment basis for the cereals we have to add the direct expenses and the overheads apportioned up to this moment.
Expenses previously recorded:
wheat: 6,000 + 10,000 + 18,000 + 2,000 = 36,000 lei;
corn: 15,000 + 20,000 + 10,000 + 1,000 = 46,000 lei;
Kfarm overhead = 16,400/(36,000 + 46,000) = 0.2;
wheat = 0.2*36,000 = 7,200 lei;
corn = 0.2*46,000 = 9,200 lei;
General overheads apportionment
We admit the computation of the full cost and as a consequence we have to apportion the general overheads as well. The computation is made using the total direct expenses and overheads established on cost objects.
The expenses registered at the level of the farm are:
wheat: 36,000 + 7,200 = 43,200 lei;
corn: 46,000 + 9,200 = 55,200 lei;
Kgeneral overheads = 9,840/(43,200 + 55,200) = 0.1;
wheat = 0.1*43,200 = 4,320 lei;
corn = 0.1*55,200 = 5,520 lei.
Conclusions
Securing fair incomes for the farmers is at present a very important issue, widely discussed in Europe. Any such discussion shall be supported, however, with some tools which will effectively support any further steps aimed at resolving this issue. The cost of the agricultural products is one of them. This research paper presented an attempt to calculate the cost of wheat and corn as examples of agricultural products.
In the future researches we shall try to use different computation methods, such as the target costing.
本论文由英语论文网提供整理,提供论文代写,英语论文代写,代写论文,代写英语论文,代写留学生论文,代写英文论文,留学生论文代写相关核心关键词搜索。